Kínai, malajziai és fehérorosz egyetemek hálózatához csatlakozott a Debreceni Egyetem

Egyetem

Egyetlen magyar intézményként a Debreceni Egyetem (DE) az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration (IUNRC) tagja lett – közölte az intézmény sajtóközpontja pénteken.

Közleményükben azt írták, a fenntartható fejlődés globális előmozdítását célzó, világszerte immár 11 ország 15 intézményét tömörítő hálózat idei elnöki fórumát és konferenciáját a kínai Csungkingban tartották, a tagságot igazoló plakettet ott vette át Pető Károly rektorhelyettes.

Az IUNRC 2023-ban jött létre a Chongquing University kezdeményezésére világszerte 12 alapító taggal, a tudományos tudástranszfer, a technológiai innovációk, valamint az egyetemek közötti kutatási együttműködések elősegítése céljával – olvasható a közleményben.

A többek között kínai, dél-afrikai, malajziai, fehérorosz és montenegrói egyetemeket tömörítő hálózat az elmúlt egy évben jelentős előrelépést ért el kutatási együttműködésben, a fenntartható fejlődést célzó kilenc tudományterületen: a Big Data, a fenntartható városok, az ipar-innováció-infrastruktúra, a tiszta víz és közegészségügy, a fenntartható és smart mezőgazdaság, a klímaváltozás-bolygóvédelem, a megújuló és zöld energia, a felelős termelés és fogyasztás, valamint a digitális átalakulás és oktatás terén – sorolták.

A közleményben rámutattak arra: a partnerintézmények vezetői október 8-án a kínai Csungkingban tartották idei konferenciájukat, ahol közösen tárták fel az egyetemek tapasztalatait a globális kihívások kezelésében, a fenntartható fejlődés és a technológiai innovációk elősegítésében.

Az eseményen a hálózat három új tagintézmény felvételét hagyta jóvá: a Debreceni Egyetem mellett a Northwestern Polytechnical University (Kína) és a University of Yangon (Mianmar) csatlakozásával 15 tagúvá vált az IUNRC.

A 12 alapító egyetem vezetői beszámoltak a rendezvényen a közösen létrehozott nemzetközi kutatócsoportok eddigi tevékenységéről, amihez a kínai államtól tízezer dollárig terjedő támogatásokat kaptak az elmúlt egy évben. A most induló, második kutatási évben már az új tagok is bekapcsolódhatnak az együttműködésekbe – tájékoztatott az egyetemi sajtóközpont.