Néhány hete egy vállalkozás által támogatott géptervező terem készült el, majd átadták a kar új, Virág utcai épületszárnyát, április 7-én, hétfőn pedig három frissen kialakított labort avattak, amiket az Emerson/NI, a Rohde & Schwarz és a Festo cégekkel együttműködve hoztak létre.
Az ünnepségen az egyetem kancellárja hangsúlyozta, hogy a Műszaki Kar kollektívája meg tud felelni a Debrecen újraiparosodásával összefüggő kihívásoknak. Olyan vállalatok állnak partnerként az intézmény mellé, melyek infrastruktúrával, tudással segítik az oktatást, hozzájárulnak a termek felszereléséhez.
Bács Zoltán hozzátette, hogy az oktatás minősége is folyamatosan javul, amit az is igazol, hogy a kart egyre előrébb sorolják a különböző nemzetközi rangsorokban, emelkedik az itt jegyzett tudományos publikációk száma.
Az idő igazolta a város és az egyetem vezetése által korábban megfogalmazott stratégiai tervek helyességét, amelyek a debreceni ipar és az oktatás fejlesztésére irányultak. Nagyon köszönöm a vállalatoknak az együttműködést és azt ígérhetem, hogy együtt megyünk tovább előre
– fogalmazott a kancellár.
Husi Géza dékán emlékeztette a megjelenteket, hogy a debreceni Műszaki Kar idén ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. Úgy értékelt: a legsikeresebb időszak az ezredforduló után akkor kezdődött, amikor megalakult a Debreceni Egyetem, ami egybeesett azzal a városi döntéssel, hogy Debrecent újraiparosítják.
Sikerült megragadni a lehetőséget, a korábbi kétezres hallgatói létszámunk mára 3200-ra emelkedett, akiknek az egyharmada külföldi. Jelenleg 7 alap- és 12 mesterképzés érhető el karunkon. Sikereinkhez nagyban hozzájárulnak azok a cégek, amelyek támogatnak minket
– ismertette Husi Géza.
A kari vezető felhívta a figyelmet, hogy a szóban forgó három labor már 15 éve működik az intézményben, de most az állam, az egyetem és a cégek által biztosított támogatásoknak köszönhetően új helyre költöztek és világszínvonalú berendezésekkel szerelték fel őket. Összesen 2500 hallgató használja majd a most kialakított létesítményeket.
Debrecen ma az ország gazdasági motorja. Tíz éve vettünk új gazdaságpolitikai irányt, melynek köszönhetően több mint 12 milliárd eurónyi működőtőke érkezett a városba és 21 ezer új munkahelyet teremtettünk. A Debreceni Egyetem Műszaki Kara lépést tudott tartani ezzel az átalakulással, így fényes jövő áll előtte
– hangsúlyozta az átadóünnepségen Barcsa Lajos alpolgármester.
Barcsa Lajos kiemelte: a befektetők azért is érkeztek nagy számban Debrecenbe, mert kiemelkedőek az oktatás alapjai, az egyik tartópillér az egyetem Műszaki Kara. Arról biztosította a cégeket, hogy a laborokra fordított pénz megtérülő befektetés lesz.
Az Emerson/NI ügyvezető igazgatója az eseményen arról számolt be, hogy a vállalat 24 éve van jelen Debrecenben, töretlen növekedésének egyik kiemelkedő hajtómotorja az együttműködés az egyetemmel.
Számunkra az oktatásban a legjobb partner a Debreceni Egyetem. Ezzel a laborátadóval kézzel foghatóan is bizonyítjuk, mennyire fontos nekünk ez a kapcsolat. Befektetéseink itt olyan helyre kerülnek, ahol a kiemelkedő tehetségek rendelkezésre állnak – mondta Hosszu Róbert.
A Rohde & Schwarz ügyvezető igazgatója felidézte, hogy több mint tíz éve támogatják a Műszaki Kar Mechatronika Tanszékén folyó oktatást.
Olyan csúcstechnológiát hoztunk most a Debreceni Egyetemre, amely egyetlen más hazai felsőoktatási intézményben sincs. Azért döntöttünk így, mert itt töretlen a fejlődés, azt látjuk, folyamatosan halad előre az egyetem, olyan dinamika tapasztalható, ami máshol nincs
– jelentette ki Herczeg Zoltán.
Az ipari automatizálásban érdekelt Festo Magyarország ügyvezető igazgatója a laborátadó kapcsán arról is szólt, hogy a cég a közelmúltban segítette a Műszaki Kar egyik hallgatóját abban, hogy sikeresen szerepeljen a World Skills – Euro Skills szakmák olimpiája versenyen.
Legújabb üzleti stratégiánk szerint nagyon fontos számunkra az innováció és a digitalizálás. A most avatandó laborban is megjelennek az ipari 4.0 megoldások, amiket a mindennapokban is használunk a gyárainkban – tette hozzá Szövényi-Lux Márton.
Az európai szintű felszereltséggel rendelkező Beágyazott Rendszerek és Méréstechnika Emerson | NI Labor Laboratóriumban a hallgatók számítógéppel támogatott alap- és magas szintű méréstechnikai ismertekhez juthatnak. A 125 négyzetméteres teremben 15 munkaállomás található, melyekből 10 BSc szintű, míg 5 high tech, MSc szintű oktatásra is alkalmas. A laborban félévente csaknem 300 magyar és idegen nyelvű hallgató fejlesztheti tudását, egyszerre 30-an végezhetnek méréseket.
Az Elektrotechnika és Elektronika Rohde & Schwarz Laboratórium a legmodernebb mérőeszközökkel felszerelve ad lehetőséget a hallgatók és kutatók számára arra, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek az elektromos és elektronikus rendszerek működéséről. A szintén 125 négyzetméteres teremben 10 alap, BSc szintű és 5 MSc szintű mérőrendszert, valamint 5 RF (rádiófrekvenciás) mérőrendszert helyeztek el. Mivel a létesítmény kizárólag a Rohde & Schwarz világszínvonalú termékeivel van berendezve, az elnyerte a referencialaboratórium címet.
A folyamatautomatizálásra optimalizált Festo-Rexroth laboratórium célja, hogy lefedje a pneumatika, hidraulika, elektro-pneumatika és elektro-hidraulika oktatás modern mérnöki kihívásait. A 101 négyzetméteres létesítmény lehetőséget nyújt korszerű automatizálási folyamatok tervezésére, megvalósítására és a kompetenciák elsajátítására.
A három labor berendezéseinek összértéke megközelíti a 600 millió forintot, mely jelentős részben a három cég adománya.
– DE Sajtóközpont –
Fotó, videó: Faragó László