Mikołaj Łoziński első mesekönyve, az Ida regénye alapján készült a Vojtina Bábszínház legújabb előadása. 2007-es indulása óta Łoziński az egyik legjelentősebb kortárs lengyel író, itthon elsősorban regényeiről ismert, több rangos irodalmi díj nyertese. Az Ida regénye állatos meséit unokahúgának írta, a kislány kilencedik születésnapjára.
Legtöbbször nem is sejtjük, hogy a kisebb-nagyobb élőlények drámái sok esetben velünk, emberekkel és a velünk való kapcsolatukkal függnek össze. Ha azonban a környezetünkben élő állatok szemével nézünk az emberi világunkra, kiszámíthatatlan, abszurd és komoly akadályokkal teli történeteket találunk. Legyen szó akár egy kislány teknőséről, aki elhagyva érzi magát egy újabban sokkal érdekesebbnek tűnő számítógépes egér miatt, vagy egy elmagányosodott kutyáról, akinek a gazdái elválnak, vagy akár egy elvágyódó légylányról, akinek a szülei egy napon veszélybe kerülnek a ragadós légypapír miatt. Szívmelengető, kreatív, humoros, bátor és furcsa megoldásokból azonban nincs hiány, ha ezekről a különleges állatokról van szó.
A mesék karakterei tetszettek meg először Cseri Hannának, akit a darab rendezésére és a zeneszerzésre kért fel a Vojtina Bábszínház. „A történetek alapvetően különbözőek, de mindegyikben állatok mesélnek mély, nagyon emberi érzésekről, ami könnyen megteremtheti a gyerekekben az azonosulás érzetét. Nagyon megfogott a légy története, az az érdekes perspektíva, ahogy a szerző empatizál egy alapvetően idegesítő állattal. A többi történetben és karakterben a mélységet, bájos, abszurd humort szerettem meg.”
Zrinyifalvi Eszter dramaturggal több helyen módosítottak az eredeti szövegen dramaturgiailag és a történetvezetésben is. Nemcsak a szerzőnél, hanem a színpadi adaptációt készítő alkotóknál is erős fókuszt kapott a humor. „Łoziński nem az igazi mély pillanatokat bagatellizálja, nem azokat oldja humorral, hanem később, egy akár jelentéktelen pillanatot tesz nagyon abszurddá. Ezt nagyon szeretem. Soha nem árt, ha egy fiatal néző, akár egy gyerek lát arra példát, hogy a humor is eszköze lehet a nehézségek elviselésének” − ajánlja az előadást a rendező.
Palya Gábor tervező kesztyűs, muppet (szájtátogós) és tarkón tartott bábokat tervezett az előadáshoz. A tervezés során fontos szempont volt egy olyan tér létrehozása, amelyben megvalósulhat a kint és a bent lét. „Paravánokkal dolgozunk, de az is szempont volt, hogy a színészek meg tudjanak jelenni a nézők előtt. Van három sík, amin mozogni tudnak, míg a központi nagy ablaknyílás azt segíti, hogy meg tudjon születni egy keretes szerkezet, keretes játék.”
Némi túlzással mesemusical született, ahol a zene a történetmesélés szerves részévé vált és finoman szól ki nemcsak a gyermek-, hanem a felnőttközönségnek is.
A Tükörszem premierje 2025. február 11-én, kedden 10 órától lesz a Vojtina Bábszínház Kálvin téri épületének Színháztermében. Az előadás 4 éves kortól ajánlott.
Szereposztás:
Mikołaj Łoziński Ida meséi című meséje alapján írta:
Zrinyifalvi Eszter
Cseri Hanna
Játsszák:
Barabás Bíborka e.h.
Dömötör Anna Viktória e.h.
Hell Krisztina
Mercs Máté Péter
Nagy Mónika
Zöldi Ákos e.h.
Rendezőasszisztens:
Vári Betti
Világítástervező:
Nánási Barnabás
Hang:
Szemán Bence
Animáció:
Nánási Barnabás
Szemán Bence
Technikai munkatársak:
Ágh András
Gara Ákos
Tervező:
Palya Gábor
A díszletet és a bábokat készítették:
Majoros Gyula
Majoros Lili
Oláh Richárd
Kissné Kati
Nádasiné Szegedi Éva
Zeneszerző:
Cseri Hanna
Rendező:
Cseri Hanna