JD Vance

Trump alelnöke leparasztozta a kínaiakat

Világ

Peking élesen bírálta az amerikai alelnököt, JD Vance-t, miután az egy interjúban azt mondta, hogy „kínai parasztoktól” vesznek kölcsön pénzt az amerikaiak.

Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője kedden újságíróknak elmondta, hogy Vance megjegyzései – amelyek már korábban is nagy vihart kavartak a kínai közösségi médiában – „meglepőek és szomorúak”.

Vance csütörtökön, a Fox News egyik műsorában nyilatkozott, amikor Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseit védte – ezek jelenleg is fokozzák a feszültséget a világ két legnagyobb gazdasága között.

„Kínai parasztoktól veszünk fel hitelt, hogy megvásároljuk azokat a dolgokat, amiket ezek a kínai parasztok gyártanak” – mondta az alelnök.

Hétfőn Trump ultimátumot adott Kínának – amely a világ egyik legnagyobb amerikai államkötvény-tulajdonosa –, hogy keddig vonja vissza a 34%-os ellen-vámot, különben további 50%-os adót vet ki az amerikai importtermékekre.

Ha Trump betartja fenyegetését, az amerikai cégek akár összesen 104%-os vámterhet is fizethetnek a kínai áruk után – ez a márciusban bevezetett 20%-os, valamint a múlt héten bejelentett 34%-os vámok tetejére jönne.

Kína közölte, hogy „a végsőkig harcolni fog”, és Trump lépéseit „megfélemlítésnek” nevezte.

„Kína álláspontja a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatban világos” – mondta Lin kedden.

Vance megjegyzései nagy felháborodást váltottak ki a kínai közösségi médiában, ahol több felhasználó azt követelte, hogy tiltsák ki őt Kínából.

„Szégyen, hogy egy ilyen fontos kormányzati szereplő így nyilatkozik” – írta egy felhasználó a Weibón.

„Nem az a könyve címe, hogy Hillbilly Elegy?” – írta egy másik, utalva Vance önéletrajzi könyvére, amelyben vidéki amerikai gyerekkorát írja le.

Trump és szövetségesei régóta azzal érvelnek, hogy a vámháború erősíteni fogja az amerikai gazdaságot és munkahelyeket véd.

A közgazdászok azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez komoly zavarokat okozhat a nemzetközi ellátási láncokban, megemelheti a fogyasztói árakat, és kereskedelmi válságot idézhet elő.

A vámok bejelentése után pénzintézetek világszerte fokozott recessziós kockázatokra figyelmeztettek – nemcsak az Egyesült Államokban, hanem globálisan is.